صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت

5
صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت
به این مطلب رای دهید

آیه صیغه محرمیت٬ آیه صیغه موقت در قرآن٬ احکام صیغه خامنه ای٬ احکام صیغه محرمیت٬ احکام صیغه موقت٬ احکام صیغه موقت دختر باکره٬ النکاح سنتی خطبه عقد٬ انواع صیغه در اسلام٬ انواع صیغه های محرمیت٬ انواع محرمیت٬ خطبه نکاح٬ خطبه ی عقد دائم٬ دعای خطبه عقد٬ دعای قبل از خطبه عقد٬ سایت صیغه موقت٬ شرایط صیغه ۹۹ ساله٬ شرایط صیغه زن مطلقه٬ شرایط صیغه ساعتی٬ شرایط صیغه محرمیت٬ شرایط صیغه محرمیت دختر و پسر٬ شرایط صیغه موقت بدون اجازه پدر٬ شرایط صیغه موقت برای مرد متاهل٬ شرایط صیغه موقت دختر باکره از نظر خامنه ای٬ شرایط صیغه موقت دختر باکره از نظر مکارم شیرازی٬ شرایط فسخ صیغه موقت٬ صیغه +تلگرام٬ صیغه اصفهان٬ صیغه ایرانیان٬ صیغه بدون دخول٬ صیغه دائم چیست٬ صیغه دختر باکره بدون دخول٬ صیغه دختر غیر باکره٬ صیغه ساعتی٬ صیغه محرمیت بدون اذن پدر٬ صیغه محرمیت دختر باکره٬ صیغه محرمیت دختر و پسر بدون اذن پدر٬ صیغه محرمیت در دوران نامزدی٬ صیغه مشهد٬ صیغه موقت دختر باکره بدون اجازه پدر٬ صیغه موقت در تهران٬ صیغه نامه موقت٬ صیغه یک ساعته٬ عقد موقت صیغه٬ متن خطبه عقد به عربی٬ متن صیغه٬ متن صیغه عقد دائم٬ متن صیغه محرمیت دختر و پسر٬ متن عربی خطبه عقد٬ متن فارسی خطبه عقد٬ متن کامل خطبه عقد موقت٬ متن کامل صیغه محرمیت٬ محرم شدن دختر و پسر بدون اجازه پدر٬ مدارک لازم برای ازدواج موقت٬ مدارک لازم برای عقد موقت٬ همه چیز در مورد صیغه موقت

همه چیز درباره صیغه و ازدواج موقت

khabar tr kholase - صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت

khabar tl kholase - صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت

پیمان ازدواج تنها راه مشروع و سالم در برقراری ارتباط بین زوجین است و در این امر فرقی بین ازدواج و دائم نیست. اما در تعهدات آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد.

khabar br kholase - صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت

khabar bl kholase - صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت

کلیات احکام ازدواج موقت و صیغه

سؤالات بسیار و متفرقه‌ای درباره‌ی احکام ازدواج موقت (صیغه موقت) (متعه) مطرح می‌گردد. با تذکر یه این مهم که آن چه ذیلاً ایفاد می‌گردد کلیات است و هر کس باید برای اطلاع دقیق‌تر از آخرین استفتائات با مرجع تقلید خود مرتبط باشد، توجه کاربران گرامی به نکات ذیل جلب می‌شود.

22993 689 - صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت

تفاوت بین ازدواج دائم و ازدواج موقت
عقد ازدواج تنها طریق مشروع و سالم در برقراری ارتباط همسری بین زوجین است و در این امر فرقی بین ازدواج و دائم نمی‌باشد. پس طرفین پس از جاری شدن عقد، زن و شوهر یک دیگر محسوب می‌گردند و تنها تفاوت در این امر این است که در عقد موقت، پایان این ازدواج از پیش تعیین و توافق شده است.
تفاوت‌هایی در تعهدات زن و مرد در ازدواج موقت با ازدواج دائم وجود دارد، از جمله آن که:
1- ذکر نشدن مهر در عقد دائم، عقد را باطل نمى‏سازد؛ بر خلاف عقد موقت. لذا ذکر مهریه در عقد موقت واجب است.
2- زن و شوهر در عقد دائم از یکدیگر ارث مى‏‌برند؛ بر خلاف عقد موقت.
3- جایز نیست زن و شوهر در عقد دائم شرط کنند که نزدیکى انجام نگیرد؛ بر خلاف عقد موقّت (زن می‌تواند شرط کند که نزدیکی صورت نگیرد، اما اگر بعداً راضی شد، مانعی ندارد)
4- شوهر در عقد دائم باید نفقه زن را بپردازد ؛ برخلاف عقد موقّت.
5- زن در عقد دائم بدون اجازه شوهر نمى‌‏تواند بیرون برود؛ ولى در عقد موقت مى‏‌تواند ؛ مگر آنکه باعث تضییع حق شوهر شود.
6- ذکر مدت در عقد دائم لازم نیست؛ ولى در عقد موّقت باید حتماً مدت زمان ذکر شود. هیچ محدودیتی در مدت زمان ازدواج موقت وجود ندارد (از چند دقیقه تا چند سال)
نکته: چنانچه از تعیین زمان غافل شوند، عقد نکاح موقت به عقد دائم بدل خواهد شد و عقد منعقده ، دیگر، منقطع نیست و تمام احکام دائم بر این عقد بار خواهد شد – یعنی حتی برای جدایی باید صیغه طلاق جاری کنند و احکام طلاق بر آنها مترتب می‌باشد).
7- عقد موقت طلاق ندارد بلکه جدا شدن زن و مرد به‌واسطه تمام شدن مدت عقد و یا بخشیدن مدت (مرد باقیمانده زمان عقد را به زن می‌بخشد) می‌باشد.

نحوه خواندن صیغه ازدواج موقت
برای ازدواج موقت صرف رضایت بین زن و مرد یا نیّت قلبی کافی نیست و باید صیغه عقد موقت بین زن و مرد و بنا بر احتیاط به عربی صحیح خوانده شود و طرفین خودشان می‌توانند این خطبه را بین خود جاری کنند و نیازی نیست که حتماً دیگری را وکیل بگیرند. ابتدا زن و مرد باید بر سر مدت زمان عقد و میزان مهریه توافق نمایند.
پس از معین شدن مدت زمان ازدواج و مقدار مهریه، زن خطاب به مرد میگوید: «زَوَّجْتُکَ نَفْسِی فِی المُدَّهِ المَعْلُومَهِ عَلَى المَهْرِ المَعْلُومِ» یعنی «من خود را برای مدت معین شده و با مهریه مشخص به ازدواج تو در آوردم». آنگاه مرد میگوید: «قَبِلْتُ التَّزْوِیجَ» یعنی «ازدواج را قبول کردم».

اما اگر (بنا به اجازه بسیاری از فقها) به زبان دیگری (مثلاً به فارسی) می‌خوانند، حتماً باید لفظ ازدواج یا نکاح آورده شود. مثلاً اگر زن بگوید: «خود را در مدت معلوم و با مهر معین شده به ازدواج تو در آوردم» و مرد نیز بگوید: «قبول کردم»، عقد ازدواج موقت محقق شده است.

لزوم اجازه دختر باکره از پدر
دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می‏دهد، اگر بخواهد ازدواج دائم یا موقت کند، چنانچه باکره باشد، باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد و اگر به واسطه ازدواج دائم یا موقت باکره نباشد، اذن پدر برای او لازم نیست و اگر پدر یا جد پدری او زنده نباشند، کسب اجازه از دیگران (مثل مادر یا برادر یا عمو و دایی و …) لازم نیست.
تبصره: برخی از فقها «اذن پدر برای دختر باکره» را «احتیاط واجب» دانسته‌اند، و در احتیاط واجب مقلد می‌تواند به مرجع تقلید دیگری رجوع نماید.

آیا ازدواج موقت با دخترى که بکارتش از راه غیر شوهر کردن ‏از بین رفته است نیاز به اذن پدر دارد؟
اگر بکارت به غیر شوهرکردن از بین رفته باشد، باز هم براى ازدواج (چه دائم و چه موقت) اذن پدر یا جد پدرى شرط است.

آیا اگر دختر گفت پدر و مادرم راضى هستند، مى‌شود به گفته او بدون اذن پدربا او ازدواج کرد؟
کافى نیست مگر آن که دسترسى به پدر ممکن نباشد و یا از گفته او یقین به اذن پدر حاصل شود.
این که بگوید خودم مسؤول هستم کافى نیست مگر براساس فتواى مرجعى مانند آیت الله بهجت که در مورد بالغه رشیده اذن پدر را هر چند از نظر تکلیفى لازم مى‌‏دانند ولى آن را شرط صحت عقد نمى ‏دانند.

22992 133 - صیغه محرمیت دختر باکره +احکام صیغه موقت

حکم ازدواج موقت با زن غیر مسلمان
مرد مسلمان نمی‌تواند با زنان کافره ازدواج دائم یا موقت نماید، اما ازدواج موقت با زنان اهل کتاب (مثل: مسیحی و یهودی) جایز است.
همچنین مرد نمی‌تواند به صورت همزمان با دو خواهر ازدواج دائم یا موقت نماید.

حکم ازدواج موقت با زن فاحشه و بدکاره

ازدواج موقت با زن فاحشه جایز است (درصورتی که عده خود را نگه داشته باشد) البته مکروه است؛ خصوصاً اگر از زنان مشهور به زنا باشند که کراهت شدیدترى دارد.

محرمیت‌ها به واسطه ازدواج موقت
اگر کسی زنی را به عقد خود درآورد، اگر چه نزدیکی نکرده باشد مادر آن زن به آن مرد محرم می‌شود و اگر نزدیکی کرده باشد، اگر آن زن از مرد دیگری دختر داشته باشد دختر آن زن نیز به آن مرد محرم می‌شود و مرد هرگز نمی‌تواند با آن دختر ازدواج کند.

لزوم نگه داشتن «عده» توسط زن

در هر ازدواجی در هنگام فسخ عقد و یا تمام شدن مدت ازدواج (یا طلاق و یا مرگ شوهر)، لازم است زن مدتی را به عنوان «عده» نگه دارد، که البته عده هر کدام متفاوت است. در طول مدت عده (چه دائم و چه موقت)، زن نباید با شخص دیگری ازدواج کند و چنانچه ندانسته و از روی ندانستن مسئله «عده»  با شخص دیگری ازدواج کند [یا العیاذ بالله مرتکب زنا شود]، آن مرد تا ابد بر او حرام خواهد شد و به هیچ وجه امکان ازدواج دوباره با او نیست.
در ازدواج موقت، «عده»؛ یعنی همان زمانی که  در آن زمان، زن نمی‌تواند با کسی دیگر  ازدواج نماید، چنانچه زن خون حیض می‏‌بیند، مدت عده بعد از اتمام مدت ازدواج موقت، دو مرتبه، پریود کامل است و چنانچه خون حیض نمی‏‌بیند 45 روز عده نگه دارد کافی است.

ازدواج دائم در طول مدت ازدواج موقت
زنی و مردی که در ازدواج موقت یکدیگر هستند، نمی‌توانند در طول این مدت با یکدیگر ازدواج دائم نمایند، بلکه اگر چنین شرایطی حاصل شد، مرد باید با قصد و به لفظ بگوید که مانده‌ی مدت این ازدواج را بخشیدم. در این صورت از هم جدا شده و می‌توانند با یک دیگر ازدواج دائم نمایند.

فرزند حاصل از ازدواج موقت
فرزند حاصل از ازدواج موقت حکم سایر فرزندان حلال زاده در ازدواج دائم را دارد که مخارج نفقه آن نیز به عهده پدر است و حضانت آن (پسر تا دو سالگی و دختر تا هفت سالگی) با مادر است ـ البته اگر مادر نخواهد می‌تواند از ابتدا او را به پدر تحویل دهد.

آیا مرد با داشتن همسر دایم، مى‌تواند ازدواج موقت کند؟ رضایت و اجازه ‏همسر دایمى او چه نقشى دارد؟
مرد با داشتن همسر دائمى شرعا مى ‏تواند ازدواج موقت نماید و اجازه از همسر شرط صحت نیست، ولى اگر در ضمن عقد با همسر اول شرط کرده که بدون رضایت همسرش زن دیگرى نگیرد باید به این تعهد عمل نماید. البته با داشتن زنى که به وظایف خود عمل مى ‏کند مصلحت در ازدواج مجدد نیست‏.

آیا ثبت ازدواج موقت در دفتر اسناد رسمى ضرورى است؟
از نظر قانونى لازم است. این مسأله از احکام انتظامى حکومتى است و تخلف از آن داراى پیگرد قانونى است ولى مبطل عقد نیست‏.

مجدداً لازم به تذکر است که آن چه بیان شد، فقط کلیات جهت اطلاع بیشتر بود و لازم است هر کس با استفاده از رساله یا ارتباط با مرجع تقلید، جزئیات خاص خود را استفتاء نماید.


احکام مختلف مراجع عظام درباره اذن پدر در ازدواج موقت

آیت الله سید علی خامنه‌ای
در ازدواج (موقت یا دائم) شرط است که زن، شوهر نداشته باشد و در عدّه کسى دیگر هم نباشد و اگر دختر باکره است باید بنابر احتیاط واجب از ولى (پدر یا جد پدرى) وى اذن گرفته شود.

آیت الله سید علی سیستانی
دخترى که به حدّ بلوغ رسیده و رشیده است ، یعنى مصلحت خود را تشخیص مى‏دهد ، اگر بخواهد شوهر کند ، چنانچه با کره باشد و متصدى امور زندگانى خویش نباشد ، باید از پدر ، یا جدّ پدرى خود اجازه بگیرد ، بلکه ـ بنابر احتیاط واجب ـ اگر خود متصدى امور زندگانى خویش باشد نیز باید اجازه بگیرد ، و اجازه مادر و برادر لازم نیست . (مسأله 2343)

آیت الله یوسف صانعی
در عقد موقت اجازه پدر یا جد پدری بنا بر اقوی لازم است.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی
دخترى که به حدّ بلوغ رسیده و رشیده است، یعنى مصلحت خود را تشخیص مى دهد چنانچه باکره باشد احتیاط آن است که با اجازه پدر یا جدّ پدرى ازدواج نماید.

آیت الله محمد صادق روحانی
چنانچه دختر رشیده باشد , اذن پدر در ازدواج دائم و متعه شرط نیست و رضایت خودش کافی است.

آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی
اگر دختر باکره اى که به حدّ بلوغ رسیده و رشیده است ـ یعنى مصلحت خود را تشخیص مى دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره کند و قدرت تصمیم گیرى صحیح در امور زندگى خود را داشته باشد و بیم آن که فریب بخورد در میان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج کند، احتیاجى به اجازه پدر یا جدّ پدرى خود ندارد.(مسأله 2830)

آیت الله سید محمد شاهرودی
در صورتیکه دختر غیر رشیده باشد عقد وی بدون اذن ولی باطل و اگر رشیده باشد بصورتی که خیر وشر و صلاح وفساد خود را در حال و آینده تشخیص دهد و بتواند معاملات مهمه انجام دهد اولى کسب اذن پدر است در صورت امکان وفرقی بین عقد دائم وموقت نمی‌باشد.

آیت الله محمد ابراهیم جناتی
اذن پدر در ازدواج دخترى که بگونه کامل مصلحت و مفسده را درک مى‏کند و تحت تأثیر احساسات قرار نمى‏گیرد، شرط نیست و اختیار با خود اوست.

آیت الله محمد صادقی تهرانی
هیچ گونه ولایتی از هیچ کس بر دختر رشیده باکره نیست (اذن پدر لازم نیست).

آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی
دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است ـ یعنی: مصلحت خود را تشخیص می‎دهد ـ اگر بخواهد شوهر کند، چنان چه باکره باشد، بنابر احتیاط باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد، اجازه مادر و برادر لازم نیست.

آیت الله حسین وحید خراسانی
دخترى که به حدّ بلوغ رسیده و رشیده است ـ یعنى مصلحت خودرا تشخیص مى دهد ـ اگر بخواهد شوهر کند ، چنانچه باکره باشد ـ بنابر احتیاط واجب ـ باید از پدر یا جدّ پدرى خود اجازه بگیرد ، و اجازه مادر و برادر لازم نیست.

آیت الله سید صادق شیرازی
دخترى که به سنّ بلوغ رسیده و رشیده است، یعنى مصلحت خود را تشخیص مى دهد، اگر بخواهد شوهر کند، چنانچه باکره باشد، بنابر احتیاط باید از پدر، یا جدّ پدرى خود اجازه بگیرد، امّا اجازه مادر و برادر، لازم نیست.

قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران
ماده ۱۰۴۳ – نکاح دختری که هنوز شوهر نکرده اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جدپدری او است و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند دخترمی تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد به او شوهرکند و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده به دادگاه مدنی خاص مراجعه و به توسط دادگاه مزبور مراتب به پدر یا جد پدری اطلاع داده شود و بعد از ۱۵ روز از تاریخ اطلاع و عدم پاسخ موجه از طرف ولی دادگاه مزبور می‌تواند اجازه نکاح را صادر نماید.

گفتگو ها۵ دیدگاه

  1. کاری خلاف اسلام نکردیم
    براساس ایه اش عمل کردیم
    قیامت را خریده ایم
    با خداوند اشتی کردیم
    زنمان را پیدا کردیم ،

پاسخ دهید